مزایا و کاربردهای پلی اتیلن

مقاله در زمینه لوله و اتصالات و کاربرد پلی اتیلن

مزایا و کاربردهای پلی اتیلن

کاربرد لوله پلی اتیلن در صنعت کشاورزی :

امروزه با توجه به بحران آب و پیشرفت روز افزون تکنولوژی و گرایش کشاورزان به سمت سیستم های آبیاری نوین جهت افزایش عملکرد محصول و جلوگیری از هدر رفت آب کشاورزی، همچنین استفاده صحیح و مدیریت بهتر مزرعه، کشاورزان شروع به استفاده از سیستم های آبیاری تحت فشار  نموده اند.

همانطور که می دانید برای آبیاری مزارع کشاورزی، آن هم در سطوح گسترده، به تکنیک های خاصی نیاز است. در همین راستا، اجرا و راه اندازی خطوط آبیاری، به سیستم های لوله کشی و تأسیسات کشاورزی احتیاج دارد. لوله های پلی اتیلن بخشی از این نیازها را برآورده کرده است. کنترل آب و جلوگیری از هدر رفت منابع آبی با این لوله ها ممکن خواهد بود. ویژگیهای منحصر به فرد این لوله ها، از جمله دوام و استحکام بالا، نصب آسان، هزینه پایین، مقاومت در برابر اشعه خورشید، مقاومت در برابر خوردگی، بهداشتی و غیر سمی بودن و…،باعث شده استکهاین لوله ها در صنعتت کشاورزی کاربرد بسیار داشته باشند.

امروزه در بیشتر مزرعه ها، گلخانهها و زمین های کشاورزی از این لوله ها در سیستم های تأسیساتی مورد استفاده قرار می گیرند. برای خطوط انتقال آب با فشارهای بالا نیزاز لوله های پلی اتیلن با سایز و اندازه بزرگ، استفاده می شود. برای آبیاری مزارع و باغ های کوچک، لوله هایی با سایز کوچکتر به کار میرود. برای راه اندازییک خط لوله پلی اتیلن در کشاورزی، از اتصالات پلی اتیلن در خطوط لوله کشی استفاده می شود. به وسیله این اتصالات می توان میزان حجم ورودی و خروجی آب را در لوله ها کنترل کرد و به این ترتیب در مصرف آب صرفه جویی خواهد شد.

از جمله سیستم های آبیاری مدرن امروزی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

سیستم آبیاری تحت فشار

سیستم آبیاری قطره ای

سیستم آبیاری نوار آبیاری

سیستم آبیاری بارانی

سیستم آبیاری موضعی

سیستم آبیاری سطحی

در تمام این سیستم ها، لوله های پلی اتیلن از تبخیر و فرورفتن آب در زمین جلوگیری می کند.

 

مزایای استفاده از لوله پلی اتیلن در کشاورزی

– بهینه سازی مصرف منابع آب

– افزایش سرعت و حجم انتقال آب به مناطق کشاورزی

– کنترل فشار ورودی و خروجی آب در لوله ها

-کاهش امکان هدررفت آب یا نشتی آب از لوله

-کاهش هزینه های نصب و راه اندازی و مدیریت خط لوله

– دوام و عمر طولانی لوله ها

-کاهش هزینه های تعمیرات و نگهداری سیستم های آبیاری

– مدیریت آسان خطوط لوله های زهکشی آب در اطراف زمین های کشاورزی، باغات و مزارع

– مقاومت لوله ها در زمین های مختلف با شرایط متفاوت شوری، قلیایی و یا خاک های با اسیدیته پایین

 

*لوله های پلی اتیلن در سایز های 10 تا 90 میلیمتر، برای مصارف کشاورزی کاربرد وسیعی دارند.

 

کاربرد لوله پلی اتیلن در زهکشی

یکی از مهمترین کاربردهای لوله های پلی اتیلن زهکشی است . زهکشی به معنای خارج کردن آب اضافی از زمین است . زهکشی از دوران باستان انجام می شده است و امروزه نیز به شیوه های مختلف انجام می شود و از اهمیت بالایی برخوردار است  . زهکشی فرآیند خارج کردن  آب سطحی اضافی و مدیریت آبهای زیرزمینی کم عمق از طریق نگه داشت ، انتقال، دفع آب و مدیریت کیفیت آب برای رسیدن به منابع دلخواه اقتصادی و اجتماعی با حفظ محیط زیست می باشد .

زهکشی در زمین های کشاورزی ، پارک ها و فضاهای سبز، خیابان ها و معابر و حتی در خانه ها کاربرد دارد و با توجه به محل زهکشی ، لوله و اتصالات و شیوه اجرای زهکشی متفاوت خواهد بود .

 

کاربرد لوله های پلی اتیلن در مصارف دریایی

در اوایل دهه 1960 در زمان کوتاهی پس از اولین معرفی ، پلی اتیلن بطور چشمگیری در مصارف دریایی همچون تخلیه فاضلاب و انتقال آب و سیال مورد استفاده قرار گرفته است . ایمن بودن در مقابل خوردگی یکی از دلایل اصلی برای انتخاب لوله پلی اتیلن است . ترکیب هوا و آب و بویژه آب دریا می تواند بسیارخورنده باشد اما ویژگی های مفید لوله پلی اتیلن، این لوله ها را تبدیل به گزینه ای مناسب برای مصارف دریایی می نماید .

وزن سبک و چگالی پایین لوله های پلی اتیلن باعث شناور ماندن این لوله ها در آب دریاچه ها و دریاها حتی به هنگام عبور یک سیال از آن می شود .از طرفی، جوشکاری اتصالات پلی اتیلن در اعماق آب به سهولت انجام می گیرد. این اتصالات به اندازه خود لوله مستحکم هستند و احتمال هیچگونه نشت ناشی از اتصال وجود ندارد . ویژگی انعطاف پذیری لوله های پلی اتیلن ، باعث سهولت نصب میگردد زیرا نیاز به کاربرد اتصالات کمتر می باشد .

 

نصب خط لوله پلی اتیلنی در دریا

– انتخاب لوله با قطر مناسب

– انتخاب ضخامت دیواره مناسب با در نظر گرفتن فرایند نصب پیش بینی شده و شرایط عملیات

– انتخاب طرح و وزن و فرکانس فاصله گذاری وزنه های تعادل که جهت غرق کردن استفاده میشود و نهایتاٌ لوله را درمکان مورد نظر ثابت نگه میدارد.

– انتخاب مکان مناسب برای مراحل ساخت ، اتصال و به آب اندازی لوله

-تدارک منطقه ای جهت انتقال لوله از زمین به دریا و در صورت نیاز بسترسازی برای لوله در زیر دریا

– اتصال قطعات لوله به هم و تبدیلآنها به یک طول پیوسته

– نصب وزنه های تعادل

– به آب انداختن خط لوله

– غوطه ور ساختن لوله در مکان مشخص شده

– اتمام انتقال از زمین به بستر دریا

کاربرد لوله های پلی اتیلن در هوارسانی :

کانالهای تهویه یکی از ضرورتهای موجود برای انجام تمام پروژه های عمرانی و ساختمانی،صنعتی بوده و وجود آن در تمامی ساختمان ها و مکان های عمومی و تونلها را نباید نادیده گرفت . این کانالها وظیفه هوارسانی را برعهده داشته و از این جهت نوع راه اندازی و نحوهی عملکرد آنها بسیار اهمیت خواهد داشت . همچنین یکی دیگر از راهها برای پرهیز از مشکلات لوله های فلزی پیشنهاد شده استفاده از لوله پلی اتیلن است .

مزایای کاربرد لوله های پلی اتیلن در هوارسانی

 • اتصال لوله و قطعات سریعتر انجام می شود .
 • در نصب روکار احتیاجی به رنگآمیزی ندارد .
 • سبک وزن و قابل استفاده در سقف کاذب و محل هایی که دسترسی مشکل است .
 • مقاوم در برابر مواد شیمیائی، پوسیدگی ،ضربه،سایش
 • خاصیت انعطاف پذیری
 • خاصیت جمع شوندگی
 • مقاوم در برابر نشست زمین و زمین لرزه و اشعه فرابنفش خورشید
 • هزینه پایین تعمیر و نگهداری
 • صرفه جویی در وقت و هزینه
 • مقاومت گالوانیکی،مکانیکی و شیمیایی بالای پلی اتیلن ها نویدی برای بروزرسانی کانالهای تهویه گردید .

 

 

کاربرد لوله های پلی اتیلن در محل های دفن زباله

مدیریت و بهره برداری بهینه و مطلوب از محل دفن زباله نیاز به استفاده از کارشناسان مجرب، فن آوری مدرن و مهارت دارد . وظیفه ی لوله ها در محل دفن زباله انتقال شیرآبه ها و گازهای سمی است که بسیار اهمیت دارد . بنابراین لوله های مورد استفاده در این محل ها باید در برابر واکنش های شیمیایی مقاوم باشند و بتوانند برای مدت طولانی یکپارچگی خود را حفظ کنند .

به همین دلیل استفاده از لوله های پلی اتیلن باتوجه به ویژگی هایی مثل مقاومت فوق العاده در برابر انواع مواد شیمیایی مخرب و خاک و رطوبت و طول عمر بالای 100 سال است که توصیه می شود . همچنین لوله پلی اتیلن توانایی استخراج و جمع آوری گاز متان که حاصل از تجزیه زباله بطور طبیعی ایجاد می شود را دارد بنابراین امکان حفظ محیط زیست و همچنین انتقال به پالایشگاه ها جهت بازیافت و استفاده بهینه را فراهم میسازد .

 

کاربرد لوله های پلی اتیلن در نیروگاهها :

روش تولید برق درسراسرنیروگاههای جهان متفاوت است . از جمله مهمترین نیروگاه برقی فعال ، نیروگاه گازی ،بادی ، بخاری، آبی، سیکل ترکیبی ، هسته ای، خورشیدی ، زمین گرمایی ، نیروی آبی جزر و مد هستند که هر کدام مزایا و معایبی دارند.

نیروگاه برقی فارغ از اینکه در کجای جهان قرار دارند نیاز به سیستم لوله کشی یا به اصطلاح پایپینگ دارند . بسته به نوع محلاز لوله های فلزی و پلاستیکی استفاده می گردد . با توجه به اینکه هر نیروگاه دارای سیستم ورودی و خروجی مواد، خروجی مواد زائد ، سیستم انتقال آب صنعتی، سیستم انتقال آب آشامیدنی،سیستم انتقال حرارت ، سیستم انتقال مواد شیمیائی و سیستم خنک کننده است. به دلیل اینکه لوله های فولادی به شدت در معرض انواع خوردگی قرار دارند و همچنین باتوجه به اینکه سیستم خنک کننده در نیروگاه عضو حیاتی محسوب میگردد و همچنین باتوجه به مقاومت بسیار بالا پلی اتیلن 80% استفاده می شود .که لوله های نوع HDPE فشارتا حدود psi300 و دمای 140 درجه فارنهایت را تحمل میکند .

برخی موارد کاربردی لوله های پلی اتیلن در صنایع نیروگاهی :

 • سیستم انتقال حرارت
 • سیستم انتقال آب سرد و گرم
 • مسیرعبور آب آشامیدنیدر سراسر نیروگاه
 • سیستم انتقال سوخت به راکتورها
 • مسیر حرکت آب در سیستم های خنک کننده
 • سیستم تصفیه آب و فاضلاب
 • مسیر عبور خروجی فاضلاب صنعتی
 • مسیر عبور و انتقال کابل های برق
 • سیستم هایی که در معرض مواد شیمیائی و خوردگی قرار دارند .
 • کاربرد در نصب خطوط ایمنی و اطفای حریق در سراسر نیروگاه ها

 

کاربرد لوله های پلی اتیلندرکاورینگ کابل وفیبرهای نوری:

لوله های پلی اتیلنpe80وpe100بصورت گسترده ازکابلهای فیبرنوری وکابلهای ارتباطی وسایرشبکه های جمعی محافظت مینماید.

این لوله ها ازنظرامنیت برای پوشش کابلهای برق وفیبرنوری وشبکه ازراه دورالزامی هستند .

مزایا :

1.این نوع ازلوله زنگ نمیزندودرمقابل عوامل شیمیایی مقاوم است .

2.مقاومت درمقابل ترک خوردگی وجلوگیری ازامتدادترک

3.مقاوم وعایق دربرابرهوا وآب

4.سطح داخلی دارای ضریب زبری است وپایدار

 1. انعطاف پذیری ونصب سریع

6.زنگ نمیزند وعمرطولانی 50سال یابیشتر

7.کاهش هزینه اتصال

 

کاربردلوله های پلی اتیلن درمعدن:

به دلیلدارابودن ویژگیهای منحصربه فرد لوله های پلی اتیلن،این لوله ها درصنایع متعددی ازجمله معدن کاربرددارد.اینلولههابرایشرایط سخت وبدآب وهوایی طراحی شده اند.انعطاف پذیری، عدم فرسایش.ضدضربه.ضدرسوب.ضدخوردگی.ضدنفوذبودن.باعث استفاده آن درمعدن میشود. ازآنجاییکه عملیات متعددی درمعادن صورت میگیردازجمله نمونه برداری- آزمایش فن آوری محصول، سیستم اجرایی مخصوص به خود را دارد.طبیعتاًبرای استخراج وفراوری محصول معدنی نیازبه خطوط لوله برای انتقال موادوسیالاتاست.انتقال آب وفاضلاب معدنی، انتقال دوغاب ، حمل ونقل، سیستم ایمنی معدن.انتقال برق و….ازجمله کاربردهای لوله پلی اتیلن است.

 

مهمترین عامل برای انتخاب لوله برای معدن امنیت وقابل اطمینان بودن است.بطوریکه لوله ی مورداستفاده بایدضدزنگ.مقاوم دربرابرشکستگی وخوردگی وحفظ محیط زیست باشد.

1.مقرون به صرفه بودن وانعطاف پذیری 2.مقاومت دربرابرتغیرات فشار 3.مقاومتدربرابرموادشیمیایی وسایش 4.عمرطولانی بین 50تا100سال 5.صرفه جویی دروقت وهزینه از دیگر مزایای این لوله ها می باشد.

 

 

کاربرد لوله های پلی اتیلن درراه آهن:

این لوله هابه علت ویژگی هایی همچون عملکردمکانیکی بسیارعالی، طول عمر50تا100سال، سبک وزنی،نصب سریع وانعطافپذیری، مقاومت دربرابر لرزش وضربه .مقرون به صرفه بودن ونیزبهبودایمنی محل کاردرمقایسه بالوله های فلزی وبتنی موردتوجه پیمانکاران برای پروژه ها ی مختلف ازجمله پروژه های ریلی واقع شدهاست.ازدیگرمزیت های این لوله میتوان به عایق بودن دربرابرجریان الکتریسیته .نورخورشید.سایش.خوردگی .مقاومت دربرابر موادشیمیایی اشاره کرد.

 

عمده کاربردهای لوله پلی اتیلن درصنعت راه آهن:

1.زهکشی زیرریلها 2.زهکشی تونلها وجمع آوری آبهای سطحی وزیرسطحی 3.پل سازی نهرها، آبراه ها 4.پوشش کابلهای برق ارتباط وکنترلی